Technologia i technika

W trosce o jakość owoców na całej plantacji borówki amerykańskiej, został założony system nawadniania i fertygacji co zapewnia optymalne warunki do wzrostu tych roślin. Ponadto aby zachować ciągłość produkcji oraz ochronić owoce przed opadami deszczu, poranną rosą i mgłą a także przeciwdziałać rozwojowi chorób grzybowych,
na znacznej części plantacji został założony system foliowych konstrukcji przeciwdeszczowych. Chcąc zapewnić najwyższą jakość oferowanych owoców borówki amerykańskiej, są one ze szczególną dokładnością zbierane ręcznie. Kolejno następuje ich obsługa poprzez zespół logistyczny do szybkiego odbioru i schładzania.

W 2010 roku rozbudowaliśmy sortownię oraz chłodnię ULO (Ultra Low Oxygen), w której to owoce borówki są przechowywane by wydłużyć ich okres sprzedaży. Sortowanie i pakowanie odbywa się przy pomocy 4 skomputeryzowanych linii BBC zaopatrzonych w sortery Best Primus II, a także przy wykorzystaniu praktyk sortowania ręcznego. 
Oprócz typowych maszyn i urządzeń rolniczych, posiadamy cały zestaw specjalistycznych maszyn do pozyskiwania zrębki leśnej, m.in. forwarder oraz recykler. Poza tym prace związane z utrzymaniem porządku na plantacji, znacznie ułatwia nam zastosowanie unikalnej techniki do wypalania chwastów ogniem.

Pogoda- to ona dyktuje warunki!

Anomalia pogodowe, takie jak gradobicia i zimne masy powietrza od lat zdejmowały nam sen z powiek. Jednakże w roku 2009 duże straty spowodowane działaniami bezlitosnej pogody tchnęły w nas ducha walki. Inwestycja w nowoczesną technologię okazała się strzałem w dziesiątkę!

Od przymrozków…

29 maszyn wiatrowych sprowadzonych do gospodarstwa z firmy Orchard-rite zza oceanu, okazało się odpowiedzią na pytanie: co zrobić by skutecznie ochronić plantację?
Dzięki stacjonarnym wiatrakom jesteśmy w stanie podnieść temperaturę powietrza podczas wiosennych przymrozków nawet o 7oC.
Od czasu kiedy na plantacji stanęły te urządzenia, możemy spać spokojnie, wiedząc, że nasze rośliny są pod dobrą opieką.  

Od gradu…

Dziesięć dział przeciwgradowych, dwie stacje meteorologiczne z systemem radarowym oraz szybkość działania tworzą kompatybilny sztab ochronny przed niszczycielską siłą nawałnic. Celem emisji fali uderzeniowej jest rozproszenie burzowej chmury lub zahamowanie jej dalszej rozbudowy do groźnych dla uprawy rozmiarów.
Co ważne, komenda: „Ognia!” wydawana jest za pomocą zakodowanego SMS-a, co znacznie ułatwia „współpracę” na płaszczyźnie człowiek- maszyna.

Gospodarstwo Ogrodnicze
Jerzy Wilczewski
Białousy 51 A 
16-130 Janów
Tel. +48 85 721-50-30
Tel/fax. +48 85 721-52-00
 
blueberry@blueberry.pl